Prešovský klub vojenskej histórie Dukla (ďalej len „klub”) vznikol v roku 2008 v Prešove ako občianske združenie registráciou na Ministerstve vnútra SR.
Od roku 2008 do roku 2010 sa klub aktívne zúčastňoval na bojových rekonštrukciách, pietnych aktoch a výstavách na Slovensku, v Maďarsku a Poľsku. Od roku 2010 začal klub s vlastnou organizačnou činnosťou, z čoho vznikla prvá rekonštrukcia bojov z obdobia 2. svetovej vojny pod taktovkou Dukly s názvom „Boje pod Furčou” 2010. Hodinová inscenácia s osemdesiatimi vojakmi, predstavujúca boje z obdobia oslobodzovania nášho územia sa uskutočnila v extraviláne obce Haniska pri Prešove.
Pokračovaním vydarenej prvotiny bola v roku 2012 o niečo väčšia rekonštrukcia v meste Prešov s názvom „Boje o Prešov” 2012. Celkovo sa akcie zúčastnilo 150 účinkujúcich s bojovou technikou a konskou jazdou. Celé podujatie bolo sprevádzané kultúrnym programom, ukážkami zbraní, bojovej techniky a techniky HaZZ v Prešove.
Keďže „Boje o Prešov” 2012 boli vydareným podujatím s množstvom pozitívnych ohlasov, rozhodlo sa mesto Prešov osloviť klub, aby obdobnú rekonštrukciu zorganizoval pri príležitosti 68. výročia oslobodenia mesta priamo v centre Prešova. Preto sa 19. januára 2013 uskutočnil projekt s názvom „Oslobodenie Prešova” 2013. Bojovalo sa priamo o mestskú radnicu, pričom bolo využitých viacero bojových vozidiel v sprievode stovky účinkujúcich a štyroch koní.
Od roku 2012 do roku 2015 sa klub aktívne zúčastňoval a organizačne spolupracoval na mnohých rekonštrukciách, výstavách a prezentáciách na Slovensku a v Poľsku. Na prelome rokov 2014/2015 vznikla v spolupráci s Krajským múzeom v Prešove veľká tématická výstava s názvom „Na fronte”. Tri mesiace trvajúca expozícia zobrazovala situáciu od Karpatsko-duklianskej operácie po oslobodenie územia Slovenska v roku 1945.
Pri príležitosti 100. výročia veľkonočnej bitky v Karpatoch 1915 klub zinscenoval výnimočnú rekonštrukciu z obdobia 1. svetovej vojny s názvom „Veľkonočná bitka” 1915 - 2015. Vyše 120 účastníkov zohralo bitku na autentickom bojovom poli pri obci Zbudská Belá priamo pod hrebeňmi Karpát. Okrem pechoty sa k boju pridala aj konská jazda v dobových uniformách, ktorá doplnila kolorit pietneho miesta, kde sa podujatie odohrávalo.
Necelý mesiac po „Veľkonočnej bitke” sa klub opäť vrátil k problematike 2. svetovej vojny predstavením v meste Sabinov s názvom „Posledný vzdor” 1945. Diváci mali možnosť vidieť bojovú scénu z úplného konca vojny. Ukážky sa zúčastnilo 80 účinkujúcich s dobovou technikou.
Koniec roka zavŕšil klub nielen tematickou výstavou k oslobodeniu mesta Stará Ľubovňa v Dome mešťana v Starej Ľubovni, ale aj výstavou pri príležitosti 70. výročia Karpatsko-duklianskej operácie (KDO) v Krajskom múzeu v Prešove a tiež spomienkovým podujatím so šesťdesiatimi bojujúcimi „Living history - Živá história Dukla 1944” pri obci Medvedie na autentických miestach bojových stretov v KDO.